Metsloom linnas

Hättasattunud metsloomadega tegeleb Eestis seaduse kohaselt Keskkonnaamet ja helistada tuleb Keskkonnainspektsiooni valvetelefoni 1313

Linna sattunud suurulukite loodusesse tagasi aitamisega tegeleb lisaks Keskkonnaametile ka Päästeamet. Teateid võetakse vastu telefonil 112

——————————————————————————————————————————————————

Linnadesse kolinud terved metsloomad abi ei vaja.

Metsloomad inimasustuse juures on olnud alati üsna tavapärane nähtus. Paraku viimastel aastatel on loomadest saanud aga inimestele probleem. Olen kuulnud isegi arvamust, et linnas peaksid elama vaid „toredad“ loomad nagu oravad ning siilid ja sellised „hirmsad“ elukad nagu rebased ja kullid linna ei kuulu. Miks aga need „ hirmsad“ loomad linna tulevad?

Üheks põhjuseks on kindlasti elupaikade vähenemine ning inimasustuse laienemine. Aladel, kus on alati olnud mets, on nüüd uued elamurajoonid ja metsaelukad pole jõudnud veel inimasustuse eest minema kolida.

Lisaks elukohtade vähenemisele on teiseks oluliseks põhjuseks toidu rohkus. Inimasustusega koos käib paraku ka toidujäätmed ning närilised. Hulkuvate kasside, koerte vähenemine on jätnud vaba koha rebasele, nugisele, tuhkrule ning teistele väikekiskjatele. Rebane otsib omale söögipoolist kompostihunnikutest ning prügikastidest. Nugis/ tuhkur murravad  majade juures hiiri rotte ning mõnikord ka mõned linnud või kassipojad. Paraku leidub alati ka ülihoolitsevaid inimesi, kes on veendunud, et iga loom on alati näljas ning vajab inimese abi. Eriti rebasekutsikate kasvamise ajal on tavapärane, et inimesed jagavad oma toitu ka loomapoegadega. Selle tulemuseks on aga inimest mittekartvad ning ülbelt toitu nõudvad linnarebased.

Inimese toitmisvajadus mõjutab lisaks rebastele ka linde. Lisaks sellele, et pisikesi aialinde talvel toidetakse, on hulk inimesi, kes annavad pidevalt süüa tuvidele, partidele ning ka varestele ja kajakatele. Loomulik on selle tulemusena, nende lindude kasvav arvukus linnades ning peatselt jõuavad kohale ka nende looduslikud vaenlased. Nii on näiteks Tallinna asunud elama mitmed kanakullid. Linnutoitjate poolt paksuksnuumatud tuvi või part on talle hea ning lihtne saak.

Metsloomadel on ka linnafaunas oma kindel ning oluline koht. Loodus suudab toimida ka linnades. Ainsaks probleemiks Drug Store Promo Code, buy meds online no prescription buy prednisone online canada order prednisone online canadian rx online, order non prescription prednisone buy online no prescription normaalse tasakaalu tekkimise ja säilimise juures on inimene, kes üritab kõike oma näo järgi vormida. Tasakaalu rikuvad nii toidujäätmetest pungil kompostihunnikud kui ka tädikesed oma toitmisvajadusega.

Olegem mõistlikud ning mõistvad, toitkem koduloomi. Metsaelukad saavad enda elu ning toiduotsimisega ise hakkama. Nemad inimese pidevat hoolt ei vaja. Laskem neil elada nii nagu neile loomuomane on.

 

Lae alla kui PDF