Kasse ja koeri steriliseeritakse eelkõige selleks, et ära hoida soovimatuid pesakondi ning vältida jooksuajast tingitud käitumist. Eestimaa Loomakaitse Liit soovitab käituda vastutustundlikult ja kastreerige-steriliseerige oma lemmikud.
Emased kassid võivad poegi tuua mitmel korral aastas. Nad ei planeeri oma tegevust, vaid käituvad instinktiivselt. Sage poegimine võib kassi organismi koormata. Ja kindlasti tekib mure sellega, mida teha kassipoegadega – uut kodu on neile raske leida. Kodune hukkamine on tänapäeval seadusega keelatud. Steriliseerimiseks on erinevaid võimalusi. Hormoontabletid ja-süstid või operatsioon. Põhimõtteliselt saab kassi ka lihtsalt toas või puuris kinni hoida, aga kes on seda proovinud, teab missugune kõrvulukustav kaebamine innaajal lahti läheb. Mõistagi ei saa me rääkida mistahes steriliseerimisest loomade puhul, keda soovitakse kasutada aretuses. Sellisel juhul ei soovita aga kindlasti ka mitte mingeid hormoonravimeid tarbida.
Paljud omanikud ei taha oma kassi nö „rikkuda“ ning otsustavad innavastaste tablettide kasuks. Tablettide andmisega lükkame inda pidevalt edasi, mitte ei saavuta jäädavat tulemust. Hormoontabletid võivad pikaajalise kasutamise tagajärjel põhjustada piimanäärme kasvajaid, mädaemakat ja teisi terviseprobleeme. Tasub ära mainida, et kassi piimanäärme kasvajatest on ca 90% halvaloomulised. Selliste haigusnähtude esinemisel on lõikus möödapääsmatu, aga paljudel juhtudel oleme juba põhjustanud kassi tervisele pöördumatud kahjustused. Üldiselt kehtivad nii kassile kui koerale samad printsiibid ja ka sarnased tagajärjed.
Selle kõige vältimiseks on looma steriliseerimine/kastreerimine parim lahendus ja seda on mõistlik teha tervele noorele loomale vältimaks soovimata pesakondi ja hilisemaid terviseriske. Steriliseerimise käigus eemaldatakse emakas ja munasarjad, kastreerimise käigus munandid. Seoses suguhormoonide puudumisega kaovad kõik innatunnused ning loom ei tiinestu enam.
Kastreerimist teostatakse isastele loomadele. Isaste kasside puhul on peamiseks kastreerimise põhjuseks oma territooriumi uriiniga märgistamine. Kastreerimine üldjuhul selle probleemi kõrvaldab. Peale kastreerimist ei tunne isane kass enam emaste vastu huvi, jäävad ära pulmaskäimised ja sellega seotud sagedased vigastused. Isaste koerte puhul on kastreerimine seotud nii sugulise kui ka muude käitumisprobleemidega.
Sigimisvõimetu loom elab täpselt sama täisväärtuslikku ja õnnelikku elu kui teised!