Inglise keelne nimi: Firebelly newt Ladina keelne nimi: Cynops orientalis
Tutvustus Cynops Orientalised on levinud Hiina Jiangsu, Zhejiang, Jiangxi, Anhui ja Hubei provintsides. Nende elupaikadeks on külma ja selge veega väikese järvekesed. Paljunema hakkavad nad siis, kui kevadised jääsulamisveed mägedest alla voolanud on ja vesi soojenema hakkab.
Põhiliselt toituvad and erinevatest ussikestest ja ka kalamaimudest. Toitumise ajal võivad muutuda ka üksteise suhtes agresiivseks tekitades vigastusi, mis õnneks paranevad üsna hästi. Neil kahepaiksetel on võime kasvatada tagasi isegi ärahammustatud jalg. Välimuselt on nad väga kontrastsete värvidega loomakesed, keda on väga lihtne kodus pidada. Oma nime on nad saanud erkoranzi kõhualuse järgi. Suuruselt on nad 6-10cm pikkused. Emasel loomal on oluiselt pikem saba kui isasel ning emane on ka suurem. Nende pisikeste vesilike eluiga võib ulatuda isegi 25 aastani.
Hoolitsus
Ühele tulivesilikule sobib elupaigaks ca 20l akvaarium. Iga järgneva looma puhul peaks ka akvaariumi suurus suurenema ja 6-8 looma puhul võiksid akvaariumi mõõdud olla juba 80x35x40cm. Kindlasti peab olema koht, kus loom saaks tulla veest välja. Selleks sobib nii kividest laotud hunnik, kui ka puukänd või tugevate lehtedega veetaimed. Akvaariumil peab olema peal kaas, sest need loomad suudavad ronida ka mööda klaasi. Vee temperatuur ei tohiks ületada 21 kraadi. Talvel võiks see jääda aga 14 ja 18 kraadi vahele. Liiga kõrge temperatuur tekitab vesilikes stressi, mis võib lõppeda ka surmaga. Vee jahutamiseks on suvel otstarbekas panna akvaariumisse jääkuubikuid või külmutatud veega täidetud limonaadipudeleid.
Sööta tuleks korra või kaks nädalas. Toiduks sobivad sääsevastsed ja muud pisikesed selgrootud. Toita tuleks loomi vees, et toit põgenema ei pääseks.
Paljunemine
Paaritumise ajal muutub isase saba vaevumärgatavalt laiemaks ja kloaak natuke suuremaks.
Munade munemise aeg on käes enamasti siis, kui temperatuur akvaariumis tõuseb paari kraadi võrra. Emane muneb munad veetaimede külge ja keerab lehe ümber muna. Munad munetakse ühekaupa pakituna. Akvaariumist peab need kiirelt eraldi anumasse tõstma, kuna muidu võivad vanemad süüa munad lihtsalt ära. Muna kest on täiesti läbipaistev ja nii saab hästi jälgida, kuidas seal sees areneb pisike kulles. Umbes kolme nädalaga koorub kulles ja alustab oma elu. Esialgu on ta nagu tilluke (5 mm pikk) inglike. Tal on suur pea, pisike keha ja pikk saba. Umbes kaela kohal paiknevad tal lõpused, mis näevad välja kui tiivakesed. Nädalaga tekivad talle ka juuspeened esijalakesed. Esimestel kuudel on vastsete toitmine kõige mugavam soolavähikestega (Artemia salina), kuid kindlasti tuleb siis kulleste vett vahetada regulaarselt, et vee soolasisaldus ei muutuks liiga suureks. Umbes 4 kuu pärast on nad kasvanud natuke suuremaks ja kõhualune on muutunud kollakamaks. Ilmuvad tagajalad. Siis toimub metamorfoos, mille käigus kullesest saab juba noor vesilik. Kaovad lõpused. Sellel ajal kolib vesilik veest välja ja elabki mõnda aega ilma vette minemata. Selleks ajaks on ta soovitav tõstagi niiske samblaga terraariumi. Umbes aastaselt on nad aga juba nii täiskasvanud, et eelistavad uuesti rohkem aega vees veeta.