Kuldgeko Inglise keeles: Golden gecko
Ladina keeles: Gecko ulikovskii
Kirjeldus: Kuldgekod on ööaktiivsed Vietnami troopilistest vihmametsadest pärit gekod. Isased kuldgekod on reeglina erk kollakas-rohelised, temperatuuri langedes muutub nende värv tuhmimaks. Emased gekod seevastu ongi tuhmimad kui isased ja rohkem pruunikad. Kuldgekod saavad ronida mööda vertikaalset klaasseina, kuna nende jalgadel olevatel padjakestel on mikroskoopilised karvad, mis suudavad pisimaisse prakku kinnituda. Täiskasvanud looma suurus on 18-25cm ja kuldgeko keskmine eluiga jääb 10 aasta kanti.
Pidamine: Terraariumiks sobib kuldgeko paarile terraarium mõõtudega 80x80x100cm. Iga täsikasvanu emase lisamisel peaks terraariumi olema 15% suurem. Terraariumi orientatsioon peab olema kindlasti kõrgusesse, sest kuldgekodele meeldib ronida. Sisustuseks sobivad nii elusad taimed kui ka oksad või bambus, et gekod saaksid mööda neid ronida ja soovi korral taimede taha peituda. Taimedest sobivad hästi tugevate lehtedega havisabad jms.
Põhjavooderdusena võib kasutada pestitsiidide ja väetiste vaba mulda, kookosmulga või puhast turvast. Kui eesmärgiks ei ole loodusliku keskkonna saavutamine, siis võib kasutada ka paberrätikut, mis muudab terraariumi puhastamise väga lihtsaks. Oluline on jälgida, et substraat seoks hästi niiskust sest see aitab saavutada vajalikku õhuniiskust. Niiskuse tase terraariumis võiks olla 70%- 85%. Kuldgeko ei vaja UVB valgustust, küll aga võib kütmiseks kasutada tavalist lambipirni. Päevane õhutemperatuur terraariumis peaks jääma 25-28 kraadi vahele ja ööseks võib temperatuuri langetada mõne kraadi võrra, kuid see ei tohiks jääda alla 20 kraadi. Sobiv päevapikkus on kuldgekodel 10-12 tundi.
Kindlasti peab olema terraariumis veeanum, kuigi gekod ei joo vett tavaliselt kausist vaid lakuvad veepiisku terraariumi seintelt jne. on see kausike värske veega kasvõi vajalik enda niisutamiseks. Noorte loomade puhul tasub aga kaussi panna ka väikesi kivikesi, et loomad ei saaks kaussi kukkuda ja uppuda.
Menüü: Kuldgekode menüü tuleb hoida võimalikult mitmekesine, et neil säiliks huvi söögi vastu. Menüüsse võivad kuuluda kilgid, jahuussid, virsiku või banaanimaitseline beebi toit ja loodusest püütud putkad (kindlasti ei tohi putukad pärineda kohast, kus kasutatakse pestitsiide jms.) Kuldgekod söövad peaaegu kõike, kaasaarvatud, konnasid, salamandreid jne. Kaks korda nädalas peaks toiduga gekodele söötma ka D3 vitamiini, mida leidub enamustes spetsiaalselt roomajatele mõeldud vitamiinipreparaatides. Samuti tasuks gekodele korra nädalas ka kaltsiumipulbrit putukatele raputada.
Paljunemine: Kui ühte terraariumisse kokku panna isane ja emane isend, siis algul peaks neid hoolikalt jälgima, sest nende omavaheline läbisaamine ei ole sugugi kindel. Kui kuldgekod kaklevad, siis tavaliselt ühe isendi surmani, seega peab konfliktsituatsioone hoolikalt jälgima.
Alati tuleks isane geko panna emase terraariumisse mitte vastupidi või võib kasutada võimalust ja nad panna neutraalsele territooriumile, st. kasutamata terraariumisse.
30 päeva peale viljastamist peaks emane geko munema 1-3 suur valget muna. Kuna kuldgekod munevad oma munad, kuhu juhtub (seinale, klaasile, puuoksale, taime lehele jne.), siis ei saa neid mune enam liigutada (kleepuvad kinni). Munade inkubaatorisse liigutamise asemel, tuleks neile peale kleepida plastmasstops. Inkubeerimiseks on hea kui temperatuur oleks 26-28 kraadi. Terraariumit niisutades peab ettevaatlik olema, sest munadele ei tohi vett pritsida !
Niipea kui munad on koorunud, tuleb vastkoorunud pojad terraariumist eemaldada, muidu vanemad söövad nad ära.
Üldine: Nagu gekopidamise üldreeglites kirjas on ei tohi kahte isast gekot koos hoida, muidu nad kaklevad ühe osapoole surmani. Samuti nagu teised gekod nii ka kuldgekod võivad ehmataes saba maha visata, seega peab nendega ettevaatlik olema. Uus saba kasvad tagasi aasta kuni poolteist, kuid see ei ole kunagi sama ilus kui oli algne saba ning saba murdumine on loomale alati valulik ning ebameeldiv. Kuldgekod võivad olla väga agressiivsed ja hammustada esimesel võimalusel. Neid on võimalik harjutada käsitsemisega aga selleks kulub üksjagu aega ja plaastreid. Geko nahk on ka äärmiselt habras ning seetõttu tuleb nende loomade kätte võtmisel olla äärmiselt ettevaatlik.