“RAPLAMAAL MAANTEE ÄÄREST LEITUD KARUPOJALE KINGITI ELU LOOMAPARGIS, KUID, MIS SAAB ÜLEJÄÄNUD EMATA JÄÄNUD KISKJATEST JA SUURULUKITEST?”

Nagu meie riigis tavaks, taheti ka see pisike emata mõmmik hukata. Ainult mehe kindlameelsus ja ilmselt ka mõjuvõimsate tuttavate tegevus viis asja selleni, et karupojale Elistvere loomapargis koht leiti.

Ühtepidi tore pääsemine sellele üksikule isendile, kuid teisalt ei saa mainimata jätta probleemi suuremat olemust.



Oleme sel teemal Keskkonnaameti ja Keskkonnainspektsiooniga piike murdnud korduvalt.


Saatus tahtis teisiti ja kolmaski kord metsast väljatulnud karupoeg sai abi ning rehabiliteeriti metsa siis, kui ta oli seal üksinda eluks valmis.




Vigase või haige looma elujõulisuse taastamist korraldab Keskkonnaamet.
See tähendab Keskkonnaametile otsest kohustust korraldada haige või vigase looma elujõulisuse taastamist ilma, et amet saaks valida, milliseid liike taastatakse.
Täna on meie riigis kiskjate ja suurulukite rehabiliteerimine ümmargune null.





Aastaid tagasi tegeles metsloomade abistamise ja rehabiliteerimisega loodusesse Nigula Metsloomade Taastuskeskus. Mõni aasta tagasi leiti, et seda enam vaja pole ja keskus pandi tuimalt kinni.
Peale seda on riik korraldanud metsloomade suhtes ainult tapatalgusid.


Juhime tähelepanu, et Eestis on karupoegade rehabilitatsioon toimunud aastatel 1998–2010 ning kokku on selle aja jooksul rehabiliteeritud umbes 40 karu ning neist enamus rehabiliteeriti Nigula Metsloomade Taastuskeskuses, mis kahjuks likvideeriti 2010. aastal. Seega rehabilitatsiooni vajadus on ilmne ja abivajajate hulga kahenemist pole alust arvata, arvestades, et teated talipesast leitud karupoegade kohta on suurenenud ning tihti just raietööliste tegevuse tõttu on ema talipesast lahkunud ja pojad maha jätnud. Oskamatu rehabilitatsioon (inimpelglikkuse säilitamise suutmatus) ja teadmiste-oskuste puudumine ei saa aga olla rehabiliteerimisest keeldumise põhjuseks.



Käesoleval aastal teatas Keskkonnaministeerium meile AITAB kampaania vastuseks, et nende koostööpartneriks loomade rehabiliteerimisel on Eesti on Maaülikool ning käimas on koostöölepingu sõlmimine kolme MTÜ-ga, kes hakkavad toimima nö tugipunktidena Maaülikooli kliinikule ja kelle rahalised kulutused selles valdkonnas katab osaliselt Keskkonnaamet.
Eraldi, spetsiaalse metsloomade taastuskeskuse-haigla rajamist hetkel ei kavandata.


Pigem näeme Keskkonnaameti avalikes pöördumistes inimeste hirmutamise soovi selleks, et mitte võtta vastutust kiskjate eest hoolitsemisel.

Loomakaitse liidu inimesed pole arulagedad lollid, kes metsloomi oma kodudesse nunnutamiseks veavad.
Tänaseks on alustatud kriminaalasi lõpetatud!

Riik paneb oma rahalise ja ajalise ressursi pigem loomakaitsjate ahistamisele, mitte loomade päästmisele.
Valus tõde, kuid niikaua, kui see nii on, on metsloomalaste elu kui vene rulett. Kui saame teated meie, on neil lootus liigiomasele elule. Kui ette jõuab riik, nad hukatakse!
Murede korral ka metsloomadega vastame ikka telefonil 51946146 ja ootame ka infot info@loomakaitse.eu
Meie täname! 








